Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Ćwiczenia w JRG Kalisz
Ćwiczenia w JRG Kalisz
9 X 2010, 10:48:07

Pomimo braku akcji ratowniczo - gaśniczych w ostatnich tygodniach druhowie z naszej jednostki nie próżnują, 12 spośród nich bierze udział w szkoleniu podstawowym ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to szkolenie skierowane dla członków jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego z terenu powiatu kaliskiego. Szkolenie odbywa się w sześciu turach, po 3 jednostki. Nam przypadło szkolić się wspólnie z kolegami z OSP Kalisz - Lis oraz OSP Stawiszyn. Wszystko zostało podzielone na dwie części, jedną teoretyczną i drugą praktyczną. Zajęcia odbywają się co weekend na przemian, raz w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kaliszu, natomiast drugi raz w siedzibie macierzystej jednostki. Część teoretyczna obejmuje następujące tematy:


Zdjęcia dostępne w galerii!Rozszerzona zawartość newsa

Nr
tematu

Temat wykładu

Ilość
godzin

1

Organizacja ochotniczych straży pożarnych

1

2

Służba wewnętrzna. Musztra

1

3

Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy

2

4

Drabiny pożarnicze

1

5

Węże, armatura wodna ,sprzęt do podawania piany

2

6

Proces spalania, a pożar

1

7

Zadania strażaków w zastępie

1

8

Podstawy organizacji akcji gaśniczej

1

9

Rozwijanie linii zajmowanie stanowisk gaśniczych

2

10

Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze

2

11

Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia

1

12

Działanie w czasie innych miejscowych zagrożeń

3

13

Łączność bezprzewodowa i alarmowanie

1

1 - 13

Wykaz tematów

19
Nr
tematu

Temat wykładu

Ilość
godzin

1

Organizacja ochrony ludności w tym ochrony przeciwpożarowej

1

2

Rozwój pożaru
Pożar choinki - film

1

3

Taktyka gaszenia pożarów

2

4

Sprzęt ochrony dróg oddechowych

4

5

Ratowniczy sprzęt mechaniczny

3

6

Podstawowe zadania strażaków ratowników OSP
w czasie działań chemiczno - ekologicznych

1

7

Elementy pierwszej pomocy

1

1 - 7

Wykaz tematów

13Jednak każdy wie, iż znacznie ciekawszą częścią szkolenia jest praktyka, bowiem tutaj każdy uczestnik może sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną, skonsultować z zawodowcami co robi źle, a co dobrze, czego należy się wystrzegać, a co poprawić. Część praktyczna odbyła się w miniony weekend na terenie JRG 1 Kalisz. Obejmowała ona następujące typy działań ratowniczych:
- wypadek drogowy (była stacja paliw)
- obsługa pił spalinowych
- sprawianie drabiny D10W (wspinalnia)
- pożar budynku mieszkalnego (sobota: garaż, niedziela: wspinalnia)
W sobotę elementy te realizowały pojedyncze zastępy, natomiast niedzielę poświęcono na doskonalenie współdziałania dwóch zastępów, czyli sekcji. Wszystko wymagało od ratowników maksymalnej koncentracji i wysiłku, aby nie popaść w rutynę, która jest jednym z głównych wrogów ratownika podczas działań. Wszystko miało wyglądać tak jak podczas prawdziwych zdarzeń. Oczywiście nie jest to do końca możliwe, ale szkoleniowcy zadbali o to, aby warunki były podobne do tych panujących podczas akcji ratowniczo - gaśniczych. Niezwykle ciekawe okazało się niedzielne współdziałanie zastępów. Do dyspozycji były cztery samochody bojowe: dwa GCBA Jelcze 6/32 (OSP Kalisz - Lis, OSP Stawiszyn) oraz dwa GBA Star/many 2,5/16 (OSP Kalisz- Lis, OSP Koźminek). Podzieliliśmy to w ten sposób, iż powstały dwie sekcje, w każdej GBA i GCBA. Takie ćwiczenia pomagają uniknąć chaosu podczas prawdziwych działań. Teraz czeka na nas egzamin, który odbędzie się 23 października. Mamy nadzieje, że to czego nauczyliśmy się podczas ćwiczeń, wykorzystamy podczas egzaminu, a co ważniejsze podczas prawdziwych działań ratowniczo - gaśniczych. Cieszymy się, że w końcu udało się zrealizować ćwiczenia dla członków OSP włączonych do KSR-G. Wierzymy, że realizowane będą kolejne szkolenia m.in. szkolenie kierowania ruchem drogowym, bhp, czy medyczne.
Tagi: