Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Duży pożar kurnika w Ciepielewie – 100 tys. zł strat
Duży pożar kurnika w Ciepielewie – 100 tys. zł strat
13 II 2011, 12:43:01

W dniu dzisiejszym, krótko po godzinie 7 rano wybuchł pożar kurnika w miejscowości Ciepielew, gmina Lisków. Na miejsce udały się dwa nasze zastępy: 349[P]10 GBA Star/Man i 349[P]11 GBAM Star 266.  W czasie dojazdu do zdarzenia było widać spore zadymienie, które już wtedy wskazywało dość duży obszar objęty pożarem. Na miejsce przybyliśmy równocześnie z jednostką OSP Lisków. W pierwszej fazie nasze działania polegały na obronie przyległego do stodoły budynku gospodarczego, w tym działaniu brały udział dwa zastępy z OSP Lisków: 349[P]35 GBA Man TGM i 349[P]38 GBM Star 200, a także nasz 349[P]11 GBAM Star 266, natomiast 349[P]10 GBA Star/Man z naszej jednostki przystąpił do działania z drugiej strony płonących zabudowań. Już na początku dowódca jednego z naszych zastępów podjął decyzję o ustawieniu punktu czerpania wody przy stawie, znajdującym się na sąsiedniej posesji. Jeszcze przed przybyciem Państwowej Straży Pożarnej przystąpiono do wycinania piłą spalinową Sthil fragmentów dachu stodoły w celu szybszego oddymienia budynku. Na miejsce zdarzenia docierały kolejne siły i środki z JRG 1 i 2 Kalisz:

- 341[P]25 GCBA 4/24 - Star (AutoSHL)
- 342[P]26 GCBA 9,5/60 - Man TGA 26.430 (Stolarczyk)

Jednostki te wyjechały do zdarzenia przed zmianą służby, dlatego w czasie działań zaszła konieczność podmiany pracujących na miejscu strażaków Państwowej Straży Pożarnej, z tego powodu na miejsce zadysponowano również 340[P]55 Mikrobus Volkswagen T4. Znaczne zaangażowanie sił i środków zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także rozmiar pożaru spowodował, że na miejsce przybył z-ca d-cy JRG 2 Kalisz: asp. sztab. Krzysztof Knop, samochodem 342[P]90 SLOp - Nissan Terrano II.
W działaniach brał również udział zastęp z OSP Koźlątków, nowo zakupionym GBA Starem 244 (popularnie zwanym "Pepsa"). Akcja gaszenia pożaru, który zakwalifikowano jako "pożar duży", trwała ponad 2,5h, w działaniach wzięło udział w sumie 5 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 9 zastępów (razem z Mikrobusem VW T4 i SLOp Nissanem Terrano), 45 strażaków (licząc podmianę). Na miejscu obecne było także Pogotowie Energetyczne, a także Policja. Straty oszacowano na 100 tys. złotych. (spaleniu  uległo 7tys. piskląt). Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.


Informacje na temat pożaru można znaleźć również na stronie Remiza.com.pl oraz
calisia.pl, www.rc.fm, kalisz.naszemiasto.pl, psp.wlkp.pl,  kalisz.psp.wlkp.pl,

Tagi: