Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Nawałnica nad powiatem kaliskim
Nawałnica nad powiatem kaliskim
30 IX 2011, 23:18:02

 Mija już prawie miesiąc od tragicznej nawałnicy, która nawiedziła powiat kaliski 5 września 2011r., a jej skutki nadal są odczuwalne w wielu miejscach naszego regionu. Choć nasza gmina nie ucierpiała zbyt mocno w jej wyniku, to strażacy z naszej jednostki przez kilka godzin zmagali się ze zniszczeniami, jakie poczyniła na terenie gminy Lisków i Szczytniki.

Pierwsze zdarzenie, do którego wyjechaliśmy około 19.30 dotyczyło powalonego drzewa w miejscowości Mroczki Wielkie, właśnie w gminie Szczytniki. To właśnie tam zobaczyliśmy jak duża była to nawałnica, o czym świadczyły m.in. białe pola od gradu, który był wielkości piłek do ping-ponga. Następne zdarzenie dotyczyło konarów na drodze wojewódzkiej DW470 w miejscowości Pietrzyków. Z tym poradziliśmy sobie bardzo szybko, jednak w trakcie działań dostaliśmy informację, że dużo gorzej wygląda sytuacja na terenie gminy Lisków, z racji tego, że w terenie działało wiele jednostek nie mogliśmy nawiązać połączenia z MSK Kalisz, jednak udało nam się skontaktować z OSP Lisków, z którą wspólnie udaliśmy się do miejscowości Izerów, gdzie nawałnica uszkodziła dach na budynku mieszkalnym. Okazało się, iż grad był tak wielki, iż podziurawił papę dachową, w taki sposób, że woda dostała się na strop i zagrażała zalaniem budynku mieszkalnego. Niestety, dużym problemem, okazał się brak foli, którą moglibyśmy zabezpieczyć tymczasowo budynek. Na szczęście na miejsce przybył pracownik Urzędu Gminy Lisków z wydziału zarządzania kryzysowego, który wspólnie ze strażakami udał się do pobliskiego sklepu artykułami przemysłowymi, gdzie zakupiona została potrzebna nam ilość. Za pomocą desek, druhowie na specjalnych szelkach wysokościowych przybili folię do dachu. Nie była to ostania akcja tej nocy dla strażaków z Koźminka i Liskowa. Kolejna dotyczyła również uszkodzonego dachu na budynku mieszkalnym w miejscowości Ciepielew – Polesie. Tam woda wdarła się do mieszkania, zalewając ściany. Również przy użyciu folii i desek zabezpieczyliśmy dach. Na zdjęciach widać jak wielką siłę miał padający grad, który wybił dziury w elewacji budynku. Te same czynności podjęliśmy na sąsiedniej posesji, kończąc działań około godziny 2.45.

W dniu 5 września jednostki straży pożarnej wyjechały do 91 zdarzeń, które głównie dotyczyły zerwanych dachów, połamanych drzew i konarów. Skutki tej burzy usuwane były przez kolejne cztery dni. Łącznie zanotowano 199 zdarzenia (do 9.9.2011 g. 8:00). Spośród wszystkich zdarzeń odnotowano 75 zdarzeń w których uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze natomiast przy 114 zdarzeniach usuwano powalone drzewa. Pozostałe dziesięć zdarzeń dotyczyło zalanych piwnic oraz innych interwencji powstałych w wyniku huraganu. Działania straży w głównej mierze skierowane były na zabezpieczenie uszkodzonych dachów, oraz usuwanie połamanych drzew tarasujących drogi i przejścia dla pieszych. Ogółem w ww. działaniach ratowniczych brało udział 225 zastępów i 1125 strażaków z jednostek PSP i OSP powiatu kaliskiego.

Szczególne słowa uznania kierujemy dla ochotników z terenu gminy Blizanów, którzy z pełną ofiarnością nieśli pomoc mieszkańcom swojej gminy, która najbardziej ucierpiała w nawałnicy. Ubolewamy, że nie mogliśmy pomóc, ale takie niestety są realia i struktury systemu ratowniczo – gaśniczego i administracyjnego powiatu kaliskiego.

Wójt gminy Blizanów Sławomir Musioł prosi o pomoc dla mieszkańców gminy poszkodowanych w wyniku nawałnicy z 5 września 2011 r. Zapewnia, że pozyskane środki pomogą w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb, w remoncie i odbudowie budynków.
Nr konta: 76 8407 0003 0600 6372 2000 0001 w treści wpisując: „Pomoc mieszkańcom Gminy Blizanów – Huragan”.

Koordynatorem ds. pomocy poszkodowanym jest kierownik GOPS
Zuzanna Orpel, tel.
62 75 11 033 

Tagi: