Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Pożar traw a później łętów
Pożar traw a później łętów
12 IV 2019, 08:37:00
11 kwietnia około godz.18.00 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze traw w miejscowości Nowy Nakwasin. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej, których zadaniem było dogaszenie pożaru. Na płomienie podano 4 prądy wody. Spaleniu uległo około 80 arów nieużytków. W działaniach brały udział: OSP Koźminek x2, OSP Pietrzyków, OSP Krzyżówki-Młynisko oraz JRG Kalisz.
Przypominamy, że...
Zakaz wypalania traw określony został w ustawach o ochronie przyrody oraz o lasach. Za tego rodzaju wykroczenie Kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł. Jeśli jednak w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków , który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014 - 2020.

Tego samego dnia o godz. 23:35 dwa zastępy OSP Koźminek zostały zadysponowane do pożaru łętów w Nowym Nakwasinie. W działaniach brał również udział zastęp z OSP Pietrzyków.