Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Pożar tartaku w powiecie tureckim
Pożar tartaku w powiecie tureckim
21 V 2019, 03:25:00

20 maja 2019 roku o godz. 17.05 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Turku wpłynęła informacja o pożarze w tartaku znajdującym się w miejscowości Smulsko gm. Przykona . Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Turku oraz zastępy najbliżej położone od miejsca zdarzenia OSP Smulsko, OSP Przykona ,OSP Dobra. Po dojeździe okazało się, że płonie hala produkcyjna do obróbki drewna oraz cześć socjalna . Pożar zagrażał pozostałym budynkom produkcyjnym oraz linii technologicznej znajdującym się na terenie zakładu, który stanowił jedną strefę pożarową . W pierwszej fazie działań priorytetem strażaków poza gaszeniem pożaru była obrona sąsiednich obiektów. Z uwagi na dużą skalę pożaru na miejsce zdarzenia dysponowano dodatkowe siły i środki z powiatów kolskiego, kaliskiego, poddębickiego i ostrowskiego. Ponieważ działania gaśnicze wymagały użycia znacznej ilości wody, do Smulska przyjechali również strażacy z Komendy Miejskiej z Kalisza wyposażeni w cysternę o pojemności 22 000 litrów wody. Na miejsce prowadzonych działań Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu zadysponowało pluton wsparcia z terenu powiatu kolskiego w ramach Wielkopolskiej Brygady Odwodowej oraz Grupę Operacyjną WKW. Stopień rozwoju pożaru, jaki miał miejsce w momencie dojazdu służb ratowniczych może świadczyć o tym, iż ogień przez dłuższy czas rozwijał się niezauważony. Ogółem w działaniach gaśniczych uczestniczyło 36 zastępów - 138 strażaków. Po ugaszeniu pożaru na miejsce zdarzenia przybyła grupa dochodzeniowo-śledcza policji, która zajmie się ustaleniem okoliczności powstania zdarzenia.

Opracowanie: mł. kpt Jacek Erkiert (www.turek.psp.wlkp.pl)

Z powiatu kaliskiego do akcji zostały zadysponowane 4 jednostki - OSP Koźminek, OSP Ceków, OSP Pólko oraz cysterna z JRG 1 Kalisz.