Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X


Manewry ratownictwa medycznego
Manewry ratownictwa medycznego
11 VI 2019, 00:20:00
8 czerwca 2019 roku nad zbiornikiem wodnym w miejscowości Murowaniec odbyły się ćwiczenia z ratownictwa medycznego. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu reprezentowana przez asp. Rafała Gaweł - Miejskiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, a patronat nad ćwiczeniami objęli Starostwo Powiatowe w Kaliszu oraz Gmina Koźminek. Swój udział w przygotowaniach miała również jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźminku oraz pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu.

W manewrach ochrony przeciwpożarowej z zakresu ratownictwa medycznego, podczas zdarzeń symulowanych uczestniczyły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Koźminka, Liskowa, Opatówka, Tłokini Wielkiej, Cekowa i Kamienia. O godzinie dziewiątej rano wszyscy uczestnicy ćwiczeń spotkali się przy punkcie czerpania wody na zbiorniku wodnym Murowaniec. Po krótkiej odprawie zespoły udały się do wyznaczonych miejsc, aby wykonać poszczególne zadania.

Zadania, z którymi przyszło zmierzyć się strażakom - ratownikom przedstawiały się następująco:

1. Poparzenie przy ognisku – młody mężczyzna rozpalając ognisko przy pomocy płynnej rozpałki doznaje poparzenia obu przedramion. W trakcie przybycia zastępu straży pożarnej osoba jest nieprzytomna, reagująca na ból, wydolna krążeniowo i oddechowo, a także występują u niej poparzenia II° i III° - około 8% powierzchni ciała.

2. Nagłe zatrzymanie krążenia u dziecka – w czasie przebywania na pomoście dla wędkarzy dziecko około 7 lat poślizgnęło się i wpadło do wody. Świadkowie mieli trudności z określeniem czasu, jaki dziecko przebywało pod wodą - brak funkcji życiowych.

3. Wypadek rowerzysty na leśnej drodze – w skutek najechania na wystający korzeń rowerzysta przewraca się do przodu. Efektem upadku jest uraz miednicy, a upadający na niego rower powoduje uszkodzenie kasku oraz uraz głowy.

4. Wypadek osoby podczas prac w lesie – w skutek nieuważnego postępowania pilarza dochodzi do przypadkowego przecięcia ubrania oraz przerwania ciągłości tkanki skórnej w obrębie brzucha u drugiego z pracowników w wyniku czego następuje wytrzewienie.

5. Nagłe zatrzymanie krążenia u dorosłego - w czasie podróży samochodem pasażer nim podróżujący źle się poczuł. Podczas oceny przez ratowników brak funkcji życiowych.

6. Upadek montera ze słupa energetycznego- zgłoszenie dotyczy osoby dorosłej nieprzytomnej, podejrzenie urazu kręgosłupa, obrażenia głowy,
a także uraz miednicy.

Zmagania druhów na poszczególnych scenkach obserwowali, a następnie omawiali ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu oraz instruktorzy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Podziękowania należą się również młodzieży, która chętnie wzięła udział w przygotowaniach manewrów. Dzięki uprzejmości właścicieli Baru Przystań Murowaniec możliwe było przygotowanie dwóch zadań na terenie należącym do wyżej wymienionego baru oraz spożycie tam smacznego posiłku regeneracyjnego.

Celem w/w ćwiczeń było doskonalenie umiejętności w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Szkolenia praktyczne z zakresu ratownictwa medycznego pozwalają zgrać zespół i uzupełnić ewentualne braki w wyszkoleniu. Strażacy mają okazję zmierzyć się z sytuacjami potencjalnie mogącymi wystąpić w realnych warunkach. Regularne ćwiczenia praktyczne zwiększą zakres umiejętności ratowników.

Opracował: asp. Rafał Gaweł